Wpływ zapachu na nasze samopoczucie

Dzięki milionom receptorów znajdujących się w ludzkim nosie jesteśmy w stanie odbierać od 2,5 do nawet 5 tysięcy różnych zapachów! Już dawno temu ludzie zauważyli, że zapachy mogą istotnie wpływać na samopoczucie i wykorzystywali to na różne sposoby.  Praktycznym zastosowaniem zapachów w celach medycznych zajmuje się aromaterapia. Wykorzystuje ona olejki eteryczne, by na różne sposoby wpływać pozytywnie na kondycję psychiczną i fizyczną człowieka. Zapachy odgrywają w naszym życiu bardzo ważną rolę. Poprawiają humor, oddziałują na poczucie komfortu, apetyt, a także na postrzeganie drugiej osoby. Mają wpływ na nasze reakcje w różnych sytuacjach życiowych.

Aromaterapia i pielęgnacja (2w1)

Kosmetyki mające właściwości uspokajające, relaksujące i pobudzające działają również na skórę poprawiając krążenie krwi. Pod wpływem zmęczenia i stresu nasze rysy wyostrzają się, skóra wydaje się wysuszona i obwisła. Właśnie wtedy olejki stają się sprzymierzeńcem urody. Regenerują naskórek, nawilżają i dotleniają skórę. Wspomagają również w walce z wieloma schorzeniami somatycznymi. Stanowią również nieocenioną pomoc w przypadku przewlekłego stresu, przemęczenia czy rozdrażnienia.

Relaksacja

Relaks obniża ryzyko depresji. To uwolnienie wewnętrznego napięcia i powrót do równowagi. Wiadomo, że jest on niezbędny przy zbyt szybkim i aktywnym trybie życia, który w obecnych czasach prowadzi zdecydowana większość społeczeństwa. Nasz umysł oraz ciało podczas relaksu otrzymują przestrzeń i czas, żeby się zregenerować.

Uspokajająco zadziałają m.in. zapachy: melisy, mięty, majeranku, lawendy (aromat lawendy działa przeciwzapalnie oraz immunoregulacyjnie), jałowca czy majeranku. Przeciwdepresyjnie: grejpfrut, rozmaryn, cytryna. Obie te funkcje spełnią: jaśmin, bergamotka i mandarynka.

Pobudzenie i orzeźwienie

Każdy z nas od czasu do czasu doświadcza spadku energii i potrzebuje napędu, aby przetrwać dzień i w końcu się obudzić i przywrócić odpowiedni poziom koncentracji. Zapachy pobudzające są jak odświeżenie ciała i duszy.

Odpowiednio dobrane zapachy, pomogą się skoncentrować i dodadzą energii: bazylia, cytryna (w biurach w Japonii rozpylany jest zapach cytryny, by efekty pracy były jak najlepsze), eukaliptus, mięta, kawa.

Afrodyzjaki

Afrodyzjaki powodują wzmocnienie popędu seksualnego, potęgują doznania oraz zwiększają przyjemność płynącą z seksu. To składniki, które pozytywnie wpływają na libido, a tym samym podnoszą jakość życia seksualnego.

Do afrodyzjaków zalicza się m.in.: lubczyk, czekoladę, imbir, ananas, szałwia, cynamon, ylang-ylang.

Działanie lecznicze

Bóle głowy – bazylia, lawenda, majeranek, mięta

Bóle reumatyczne – olejek z imbiru, z kolendry, z eukaliptusa

Bóle mięśni –jałowiec, lawenda, mięta i rozmaryn

Nadciśnienie – olejek z lawendy, z majeranku, z rozmarynu, z róży, z szałwii, ylang-ylang

Niedociśnienie – olejek z pomarańczy bergamoty, z cytryny, mięty, lawendy

Przeziębienia – anyż, eukaliptus, olejek herbaciany, lawenda, rozmaryn, mięta

Zaburzenia trawienia – olejek z cytryny, z kolendry, z lawendy, z mięty, z róży, z drzewa sandałowego

 

Manufaktura byROSA w swojej ofercie posiada naturalne świece sojowe, których zapachy oddziałują pozytywnie na samopoczucie.

Popołudnie w Reggio di Calabria

Świeczki z nutą bergamotki warto mieć zawsze w domu. To zapach, który potrafi zdziałać cuda w kwestii nastroju. Przypisuje mu się właściwości antydepresyjne i silnie uspokajające. Łagodzi również wewnętrzne uczucie niepokoju lub strachu. Wyczuwalne nuty słodkiej bergamotki sprawiają, że czujemy się odprężeni i zrelaksowani.

Wieczór w Belize

Aromat słodkiego kokosu zaczaruje każde pomieszczenie wypełniając je ciepłem, spokojem i harmonią. To egzotyczne wakacje pod palmą  z białym piaskiem i turkusowa wodą we własnym domu… Zapach kokosu przyprawi nas o dobry nastrój i zrelaksuje po dniu wytężonej pracy, pomagając pozbyć się napięcia i stresu. Aromat kokosowy działa również pobudzająco na apetyt.

› Rajskie Gili Meno

To nowy zapach kwiatków ylang ylang. W aromaterapii uważa się, że wdychanie zapachu tych kwiatków przekazuje informacje do części mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie emocji. Wdychanie zapachu ylang-ylang może przyczyniać się do wzmocnienia układu nerwowego, łagodzenia stresu i ogólnego napięcia. Produkt ten znalazł również zastosowanie w relaksacji oraz w uśmierzaniu negatywnych emocji, w tym złości i lęków. Wpływa też na poprawę nastroju. Może okazać się pomocny dla osób cierpiących na dolegliwości żołądkowe i trawienne. Ponadto  jest uznanym afrodyzjakiem i posiada działanie euforyczne. Pobudza wyobraźnie i zmysły.

Skomentuj

Your email address will not be published.