Bardzo sucha skóra dłoni wymaga odpowiednio dobranych kosmetyków, które będą w stanie przywrócić naturalny płaszcz hydrolipidowy naskórka i ograniczyć TEWL – przeznaskórkową utratę wody. W ofertach drogeryjnych i aptecznych wybór kremów do rąk jest bardzo duży, ale nie wszystkie mają tę samą recepturę. Warto poznać składniki aktywne, które tworzą film ochronny na skórze, odpowiadają za nawilżenie oraz szybką regenerację. Jakie składniki powinny znajdować się w dobrym kremie do rąk?
Tłuszcze chroniące przed wysuszeniem (gliceryna, wazelina, oleje roślinne, parafina).
Witaminy na skórę:
witamina E – neutralizuje wolne rodniki, chroni przed degradacyjnym wpływem czynników zewnętrznych;
witamina A – zapobiega przebarwieniom i plamom na dłoniach i reguluje odnowę naskórka.
Substancje nawilżające:
mocznik – redukuje objawy nadmiernego rogowacenia i wysuszenia skóry, przyspiesza regenerację i odbudowę naskórka, chroni przed działaniem czynników zewnętrznych; w profesjonalnych preparatach jego stężenie może wynosić ok 20 proc.;
kwas hialuronowy – wiąże wodę w naskórku, chroniąc go przed wysychaniem; można go stosować przy niskich temperaturach bez ryzyka pękającej skóry na dłoniach i naczyń krwionośnych.
Substancje łagodzące:
alantoina – działa łagodząco i przeciwzapalnie, pobudza podziały komórkowe, odnawiając przy tym naskórek, zmniejsza objawy szorstkości i problemu czerwonych dłoni;
D-panthenol – łagodzi podrażnienia i stany zapalne, poprawia funkcję bariery lipidowej.
Dobrze sprawdzającym się produktem do pielęgnacji dłoni są specjalne regenerujące rękawiczki nasączone leczniczym płynem, który zawiera odpowiednio dobrane składniki aktywne – m.in.. mocznik, kwas hialuronowy, masło shea, witaminy (A+E), oliwę z oliwek, olejek jojoba i lawendowy. Ciepło wytwarzane przy założeniu rękawic sprzyja głębszemu wnikaniu składników aktywnych. Przeciwwskazaniem do ich stosowania jest nadwrażliwość (alergia) na składniki chemiczne.
Nawilżanie skóry – domowe sposoby na suche dłonie
Pielęgnacja suchej skóry na dłoniach nie musi ograniczać się jedynie do zabiegów zalecanych w gabinetach kosmetycznych. Dzięki dostępności różnych składników można samemu przygotować w domu odpowiednie preparaty, które załagodzą uczucie szorstkich dłoni.
W pierwszej kolejności warto przygotować peeling, który złuszczy martwy naskórek i tym samym ułatwi wnikanie składników zawartych w maseczkach bądź kremach do rąk. I tu polecamy nasze ulubione mydło peelingujące z makiem, które doskonale podejmie wyzwanie i zadba kompleksowo o nasze dłonie.
Substancją ścierną może być także drobnoziarnisty cukier, mielona kawa, szałwia hiszpańska (nasiona chia), mielone siemię lniane, grubo zmielone płatki owsiane. Jako składnik płynny można wykorzystać wodę, jogurt naturalny, starty ogórek. Po połączeniu dobranych przez siebie składników peeling rozprowadza się na dłoniach ruchem jak przy myciu rąk – dłoń o dłoń. Częstotliwość zabiegu – 1 na tydzień, pod warunkiem, że wykonany peeling został wykonany w sposób delikatny, nie drażniący skóry. Po złuszczeniu naskórka wskazane jest zastosowanie maseczki na dłonie o działaniu nawilżającym, która uzupełni niedobór substancji odżywczych i zlikwiduje uczucie szorstkości dłoni. Taką maseczkę można wykonać używając produktów z domowej kuchni.
Nawilżanie dłoni może przynieść dobry efekt dzięki zastosowaniu maseczki z siemienia lnianego. W zależności od potrzeby łyżkę siemienia lnianego (bądź większą ilość) należy zalać wrzątkiem i poczekać aż spęcznieje i wytworzy śluz. Gazę zwilżoną wcześniej w powstałej papce nakłada się na dłonie i owija folią kuchenną i ciepłym ręcznikiem. Siemię jest bogate w olej i śluzy roślinne, które przyspieszają regenerację drobnych pęknięć naskórka i pozostawiają na skórze film ochronny.
Na suche dłonie warto wypróbować również maseczki z żółtkiem i oliwą z oliwek. Żółtko należy zmieszać z 3–4 łyżkami ciepłej oliwy z oliwek. Podobnie jak w przypadku siemienia, papkę nakłada się na dłonie, owija folią kuchenną i ciepłym ręcznikiem. Powstałe ciepło zapewni lepszą penetrację substancji aktywnych. Żółtko zawiera m.in.. cynk i witaminę A działając na skórę regenerująco, natomiast oliwa z oliwek zawiera np.. nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy A, C, E. Taki zestaw składników ma właściwości ochronne przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz zapobiega utracie wody z naskórka.