W wielu kulturach to ogród był małym rajem, wysepka szczęśliwości i odpoczynku pośród morza codzienności. Ogrody indyjskie, perskie, arabskie.. Bogaci zakładali w nich sadzawki, sadzili rośliny z różnych zakątków świata, wzmacniali ciało i duszę. Ogród był nie tyle kaprysem, ale też koniecznością- oazą chłodu wśród lejącego się z nieba żaru. Miejscem pełnym kolorów i aromatów.
Wanilia, ambra, pomarańcz, drzewo różane, jaśmin czy cytrusy zwieszające się z drzew – czy tym pachnie raj?
Olejki eteryczne pozyskuje się z roślin występujących na całym świecie, jednak głównie w strefie zwrotnikowej. Rośliny te posiadają olejki w każdej swojej części: kwiatach, łodydze, korzeniach, nasionach, żywicy. Olejki eteryczne pozyskuje się na kilka sposobów, zazwyczaj poprzez:
– destylację z użyciem pary wodnej,
– tłoczenie na zimno bądź
– ekstrakcję alkoholem.
Olejki eteryczne łączą się z alkoholami i tłuszczami.
Olejki eteryczne nie są rozpuszczalne w wodzie.
Olejków eterycznych nie zaleca się stosowania w ciąży
W każdym naturalnym olejku eterycznym znajduje się co najmniej kilkadziesiąt związków, m. in. alkohole, estry, aldehydy, terpeny, ketony. Warto jednak pamiętać, że o ile w samym olejku składników jest niemało, o tyle, kupując naturalny olejek eteryczny należy zwrócić uwagę, by zawierał… tylko jeden składnik.
Olejki eteryczne można używać jako:
–Aromaterapia
-Miejscowo na skórę (Działanie niektórych olejków może być bardzo silne i wiele z nich podrażnia skórę, dlatego przed użyciem olejku eterycznego trzeba go rozcieńczyć olejkiem bazowym. Najczęściej jest to któryś z olejów roślinnych, np. kokosowy lub oliwa z oliwek. Przyjmuje się, że najlepsze proporcje to 1 kropla olejku eterycznego do 6 kropli oleju)
-Doustnie
„ Pan stworzył z ziemi lekarstwa,
A człowiek mądry nie będzie nimi gardził”
-Eklezjastyk 38:4

-Olejki kwiatowe-
Do tej grupy należą najbardziej cenione w aromaterapii olejki eteryczne o silnym i wszechstronnym działaniu.
OLEJEK LAWENDOWY
Wykazuje działanie niezwykle silnie przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, przyspiesza gojenie, łagodzi świąd oraz wspomaga regenerację naskórka. Ceni się go także za właściwości uspokajające i przeciwdepresyjne, lekko przeciwbólowe i wspomagające układ odpornościowy. Jako jeden z nielicznych jest dopuszczony do stosowania u dzieci jako środek lekko usypiający. Nałożony na skórę lekko tonizuje, dlatego przydaje się do walki z trądzikiem lub nadmiernym wydzielaniem sebum.
OLEJEK RUMIANKOWY
Pozyskuje się go z dwóch odmian tej rośliny: rumianku pospolitego i rumianku rzymskiego. Oba olejki maja podobne właściwości (działają silnie uspokajająco, relaksująco i łagodzą objawy alergii) oraz bardzo przyjemny rześko-słodko-ziołowy zapach.
W praktyce olejek rumianku pospolitego stosuje się jako tańszy zamiennik olejku rumianku rzymskiego. Czyste olejki rumiankowe dobrej jakości są dość drogie, dlatego często kupuje się je w formie rozcieńczonej w oleju bazowym (zazwyczaj w stężeniu 5%)
OLEJEK RÓŻANY (ROSE OTTO)
Jeden z najstarszych i najcenniejszych olejków eterycznych świata, pozyskiwany głównie z płatków róży damasceńskiej (Rosa damascena) lub stulistnej (Rosa centifolia). Za najlepszy uznaje się olejek wyprodukowany w Bułgarii. Do pozyskania 30ml olejku potrzeba około 60tyś. kwiatów róż.
Z tego powodu olejek różany jest bardzo drogi – jeśli ktoś oferuje wam 5ml czystego olejku różanego w cenie poniżej 300zł., możecie podejrzewać fałszerstwo lub rozcieńczenie.
Olejek różany pomaga walczyć z depresją, bólem i lękiem, wspomaga serce i układ trawienny. Szczególnie poleca się go kobietom, u których łagodzi symptomy napięcia przedmiesiączkowego i menopauzy. Doskonale nadaje się do nakładania na skórę: ma właściwości nawilżające, pobudzające regenerację naskórka, wzmacnia naczynia krwionośne oraz łagodzące podrażnienia. Jest odpowiedni dla każdego typu cery, szczególnie dojrzałej, zmęczonej, wrażliwej, naczyniowej i trądzikowej.
OLEJEK GERANIOWY
Olejek geraniowy destyluje się z pelargonii (geranium).
Stosuje się go w profilaktyce zakażeń, ponieważ łagodzi infekcje skórne, ma także działanie antydepresyjne. Zwiększa ukrwienie skóry, dlatego sprawdza się w profilaktyce cellulitu. Bywa używany jako zamiennik olejku różanego i podobnie jak on stymuluje produkcję estrogenu (łagodzi objawy menopauzy), dlatego nie należy stosować równocześnie z pigułkami antykoncepcyjnymi.
OLEJEK YLANG-YLANG
Źródłem tego olejku o orientalnym, zmysłowym zapachu są kwiaty jagodlinu wonnego (Cananga odorata). Ylang-ylang ma działanie lekko antybakteryjne i uspokajające, uchodzi także za afrodyzjak. Świetnie nadaje się zwłaszcza dla skóry tłustej, u niektórych osób jednak może powodować reakcje alergiczną (trzeba koniecznie go rozcieńczać).
-Olejki ziołowe-
Do tej grupy należą olejki pozyskiwane z liści ziół. Często maja mocne działanie przeciwzapalne i ściągające, dlatego nie używa się ich w dużych stężeniach. Są stosunkowo niedrogie i łatwo dostępne.
OLEJEK ROZMARYNOWY
Posiada intensywny zielony zapach, pozyskiwany z rozmarynu lekarskiego (Rosmarinus officinalis). Dawniej roślinę tę spalano w szpitalach, aby oczyścić powietrze z zarazków. Olejek rozmarynowy może być wykorzystywany do pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej ze względu na silne działanie antybakteryjne i tonizujące. Wchodzi w skład olejków do włosów i skóry głowy, ponieważ pobudza cyrkulację krwi, a tym samym przyczynia się do wzrostu nowych włosów. Natomiast rozpylony w powietrzu pozwala skupić się na wysiłku umysłowym. Dodatkowo jest świetnym środkiem dezynfekującym.
OLEJEK MIĘTOWY
W sprzedaży można spotkać dwa olejki miętowe o odmiennym zapachu, a tym samym działaniu. Olejek z mięty zielonej o mocnym, intensywnym zapachu oraz olejek z mięty pieprzowej o delikatnym czekoloadowo-mietowym zapachu. W aromaterapii oba używane są w przypadku przemęczenia i stresu, wykorzystuje się także ich właściwości antybakteryjne. W dużym rozcieńczeniu oziębiają skórę i łagodzą podrażnienia wywołane słońcem. Dzieje się tak, ponieważ olejki miętowe obkurczają naczynia krwionośne.
OLEJEK BAZYLIOWY
Łagodny olejek pozyskiwany z liści słodkiej bazylii (Ocimum basilicum). Bazylia ma właściwości stymulujące pracę mózgu, jest pomocna przy bólach głowy i migrenach oraz w stanach depresyjnych, łagodzi świąt po ukąszeniach komarów. Wywarzany z niej olejek stosuje się w przypadku skóry tłustej i trądzikowej, dodany do kąpieli działa rozgrzewająco, a także pomaga łagodzić bóle mięśni oraz bóle menstruacyjne.
-Olejki cytrusowe-
Olejki cytrusowe pozyskiwane są głównie poprzez mechaniczne wyciskanie (tłoczenie) skórki. Zwalczają drobnoustroje i dlatego dodaje się je do mieszane antybakteryjnych i przeciwgrzybicznych.
Olejki cytrusowe są bardzo podatne na utlenienia, ich trwałość to około półtora roku w ciemnym, suchym miejscu, dlatego nie należy ich kupować na zapas.
OLEJEK BERGAMOTOWY
Olejek ze skóry gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium var.bergamia). Stosuje się go szczególnie w przypadku skóry tłustej, trądzikowej, z infekcjami, wypryskami itp. W perfumeriach tworzy nutę baz i ma naturalne właściwości przedłużające trwałość zapachu.
OLEJEK CYTRYNOWY
Olejek tłoczony ze skórki cytryny (Citrus lemonum) ma silne właściwości czyszczące i tonizujące. Używa się go szczególnie do skóry tłustej i trądzikowej, w kosmetykach przeciwcellulitowych itp. Sprawdza się o olejowym oczyszczaniu twarzy, ponieważ dobrze czyści mieszki (pory skórne). W perfumerii stanowi nutę głowy, dodaje energii.
OLEJEK POMARAŃCZOWY
Z pomarańczy (Citrus sinensis) pozyskuje się trzy rodzaje olejków: z kwiatów-neroli, z liści- petitgrain, ze skórki olejek pomarańczowy. Ma łagodne działanie, przez co jest odpowiedni do większości typów skóry, zwłaszcza mieszanej, tłustej, trądzikowej, dojrzałej i podrażnionej. Dobrze oczyszcza oraz wspomaga proces tworzenia się kolagenu i przepływ limfy, więc z powodzeniem może być używany do masażu. Wywołuje uczucie relaksu, bezpieczeństwa, ułatwia zasypianie.
-Olejki korzenne-
Olejki korzenne mają bardzo silne działanie i są używane przez profesjonalistów aromaterapeutów do zwalczania długotrwałych stanów zapalnych, infekcji itp.
Stosuje się je jako dodatek do wielu kosmetyków, zwłaszcza takich o bożonarodzeniowym charakterze.
OLEJEK CYNAMONOWY
Z cynamonu pozyskuje się dwa rodzaje olejków: z liści oraz z młodej kory rosnącego na Sri Lance drzewa cynamonowego. Olejek cynamonowy zwalcza bakterie i poprawia ukrwienie skóry, ale w większych ilościach jest drażniący. Położne stosujące aromaterapie niekiedy wykorzystują go do wywołania skurczów porodowych.
OLEJEK IMBIROWY
Jest on destylowany z korzeni imbiru lekarskiego (Zingiber officinale), który rośnie głównie na terenach Indii i Chin. W aromaterapii korzysta się z niego głównie w problemach żołądkowych, a także w zwalczaniu infekcji oraz przewlekłych stanach zapalnych. W kosmetyce domowej często stosuje się świeży korzeń imbiru, który tonizuje i rozjaśnia skórę.
OLEJEK GOŹDZIKOWY
Olejek goździkowy pozyskuje się z pąków i liści drzewa goździkowego ( Eugenia caryophyllata). Jest olejkiem o bardzo silnym działaniu antybakteryjnym i antywirusowym, dlatego nie powinno się go używać w bardzo dużych ilościach. Olejek z drzewa goździkowego i goździki były stosowane w celach leczniczych już od starożytności, ceniono je zwłaszcza jako środek zmniejszający ból zębów oraz ogólnie do higieny jamy ustnej. Goździki do żucia podawano gościom cesarzy chińskich, aby w obecności władcy z ich ust wydobywał się piękny zapach. Bogaci używali goździków do okadzania domów podczas dżumy. Same goździki były niezwykle cenioną przyprawą korzenną: dodawano je do perfum, win, likierów i mikstur miłosnych. W perfumiarstwie olejek goździkowy należy do nut baz: dosłownie kropelka pozwala uzyskać dodatkową głębię. W domowej kosmetyce używa się go głównie do preparatów przeznaczonych do pielęgnacji jamy ustnej oraz w niewielkiej ilości do świątecznych kompozycji zapachowych.
–olejki pozyskiwane z traw i drzew-
OLEJEK Z DRZEWA SANDAŁOWEGO
Ten bardzo cenny olejek pozyskuje się z drzewa indyjskich sandałowców (Santalum album). Olejek sandałowy często stosuje się w ajuwerdzie, indyjskim systemie leczniczym. W aromaterapii ceni się go za właściwości uspokajające i relaksujące. Jest skuteczny w łagodzeniu podrażnień skóry każdej. Uchodzi również za afrodyzjak. Dodatkowo żywica oraz kora z drzewa sandałowego stanowi poszukiwany składnik kadzideł, ponieważ sprzyja metytacji.
OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO
Jest to olejek specjalnego zastosowania, pozyskiwany z żywicy drzewa herbacianego (Lepstspermum scoparium) rosnącego w Australii. Jest to jeden z najsilniejszych olejków, antybakteryjnych, przeciwgrzybicznych oraz antywirusowych, w przeciwieństwie do innych, stosunkowo dobrze tolerowany przez skórę, rzadko powoduje podrażnienia. Te właściwości sprawiają, że właśnie po niego sięgają osoby z cerą tłustą, trądzikową i z wypryskami. Dodatkowo wspomaga system immunologiczny i sprzyja zwalczaniu infekcji. Używa się go również w dezodorantach, płynach dezynfekujących, preparatach antyłupieżowych, odświeżających powietrze, itp. Jednym minusem olejku herbacianego może być jego intensywny zapach (przypominający eukaliptus i kamforę)
OLEJEK Z DRZEWA RÓŻANEGO
Wbrew nazwie nie ma wiele wspólnego z różą. Drzewo różane (Aniba rosaeodora) rośnie w Brazylii, a pozyskiwany z niego olejek ma działanie relaksujące oraz wspiera regenerację skóry. Używany jest głównie w kosmetykach przeznaczonych do cery dojrzałej, suchej, wrażliwej i wiotkiej, wspomaga walkę ze zmarszczkami. Często używa się go jako słabszego substytutu olejku różanego.
OLEJEK CEDROWY
Wytwarza się go z drzew cedrowych (Cedrus atlantica) rosnących w basenie Morza Śródziemnego (zwłaszcza w Libanie). Od starożytności budowano z nich świątynie i statki oraz wytwarzano cenne przedmioty. Olejku cedrowego, cechującego się silnym działanie antybakteryjnym i ściągającym, używa się w kosmetykach do cery tłustej, problemowej, z wypryskami i różnymi stanami zapalnymi, a także w walce z łupieżem i cellulitem. Jest świetnym dodatkiem do perfum, zwłaszcza tych o nucie leśnej lub przeznaczonych dla mężczyzn.
OLEJEK Z KADZIDŁOWCA
Pozyskiwany z rosnącego na Półwyspie Arabskim i w Afryce Wschodniej drzewa kadzidłowego (Boswellia carteri), ma delikatny, miodowo-żywiczy zapach. Działa silnie odkażająco, zapobiega powstaniu blizn, uelastycznia, odżywia skórę, uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiega depresji. Jest odpowiedni dla każdego rodzaju cery. Stosowany dla skóry wrażliwej łagodzi podrażnienia.
OLEJEK Z JODŁY SYBERYJSKIEJ (PICHTOWY)
W Rosji uchodzi nieomal za panaceum. Olejek ten pozyskuje się na drodze destylacji gałązek i igieł jodły syberyjskiej (Abies sibirica) i ma podobne działanie jak olejek jodłowy oraz sosnowy. Korzysta się z niego głównie w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. W perfumeriach daje piękną balsamiczo-żywiczną woń lasu.
OLEJEK PACZULI
Pozyskiwany jest z liści paczuli wonnej (Pogostemon cablin), rosnącej w Indiach i Chinach. Pachnie dość specyficznie (butwiejącą trawą), ale ma właściwości gojące, wspomagające regenerację tkanek i zmniejsza ryzyko wystąpienia blizn. Jest składnikiem orientalnych perfum, uchodzi z afrodyzjak.
OLEJEK PALMAROZA
Uzyskuje się go z trawy Cymbopogon martinii, zwanej trawa różaną, która jest spokrewniona z trawa cytrynową, znaną amatorom azjatyckich zapachów. Reguluję pracę gruczołów łojowych, nawilża skórę i wspomaga regenerację naskórka. Dzięki łagodnemu działaniu może okazać się odpowiedni[ dla osób, które mają wrażliwą cerę i nie reagują zbyt dobrze na mocniejsze olejki.
Skomentuj